Ocieplanie

Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jakości okna jest współ­czyn­nik prze­ni­kal­ności cieplnej U. W nowoczesnych, energooszczędnych oknach wynosi on 0,9 – 1,1 W/m kw.K. Nie zawsze jednak konieczne są aż tak niskie wartości, bo przenikalność cieplna okien powinna być bowiem dobrana do prze­nikal­ności cie­plnej ścian. Nie ma więc potrzeby sto­so­wa­nia energooszczędnych okien w starych budynkach, których ściany są niedostatecznie izolowane cieplnie (do ’82 ro­ku nor­my bu­do­wla­ne prze­widy­wały dla ścian zewnętrznych U równe 1,16; dzisiaj 0,3).

Jeśli wymieniamy okna np. w starym bloku z wielkiej płyty, to wys­tar­cza­ją­ce z eko­no­micz­ne­go punktu widzenia jest zastosowanie okien, których U wynosi 2,0-2,6 W/m kw.K.

Gdy kupujemy okna do nowego domu, wybudowanego w energo­oszczęd­nej tech­no­lo­gii, po­win­ny one mieć U możliwie najniższe, tak aby straty ciepła były minimalne. Renomowani producenci zestawów termoizolacyjnych dają na swoje wyroby 5 lat gwa­ran­cji, ale pa­mię­tajmy, że taki dobrze wykonany zestaw nie ma prawa stracić swoich właściwości przez 20 lat.

UWAGA

Każdy zestaw szyb termoizolacyjnych musi w widocznym miejscu na ram­ce dys­tan­so­wej, wewnątrz przestrzeni międzyszybowej mieć zapisaną fab­rycz­nie wartość współczynnika U. Jeśli go nie ma, to znaczy, że szyba w nim użyta jest stan­dar­do­wą szy­bą termoizolacyjną o U=2,8-3,0 W/m kw.K.